Jak dbać o porcelanę?

Porcelana – jeden z najpopularniejszych materiałów na świecie służących do wykonywania najróżniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Produkuje się z niej mnóstwo rzeczy: szczególnym uznaniem cieszy się zastawa stołowa oraz ozdoby, które idealnie pasują do nieco bardziej tradycyjnych pomieszczeń w naszych domach. Rzeczywiście, porcelana może wprowadzić w każdym miejscu mnóstwo dobrego smaku, ale warto pamiętać, że sama w sobie potrafi ona być dość wrażliwa na różne czynniki zewnętrzne. Z tego też powodu koniecznie trzeba się dowiedzieć, jak dbać o porcelanę – dzięki takiej wiedzy produkty te będą służyły nam przez długi czas.

                W razie możliwości porcelanę należy chronić przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak brud czy kurz. Jeśli posiadamy piękną, porcelanową zastawę stołową, to czasem warto zrezygnować z korzystania z niej w przypadku codziennych obiadów – można trzymać ją w bezpiecznym miejscu z myślą o bardziej szczególnych okazjach. Porcelanę należy myć delikatnie, bowiem potrafi ona być dość krucha; pod żadnym pozorem nie należy robić tego w zmywarce.

                Do mycia porcelany można wykorzystać zarówno zwykłą wodę z niewielką domieszką mydła, jak i specjalne środki do tego przeznaczone. Należy ją myć regularnie, bowiem jedynie dzięki temu przez długi czas zachowa ona swoją „świeżość”. Niestety, przy wszystkich swoich zaletach porcelana jest dość delikatnym materiałem, który wymaga od nas szczególnej troski.