Rodzaje porcelany

Porcelana jest jednym z najbardziej znanych materiałów do wykonywania różnych elementów wyposażenia domu – szczególnie znana jest porcelanowa zastawa stołowa, która cieszy się wielką popularnością na całym świecie. Jest to przy okazji materiał o wielowiekowej tradycji, który na przestrzeni całych stuleci znacznie ewoluował. Dostrzeżono przede wszystkim jego nowe cechy, i z materiału czysto ozdobnego stał się czymś o znacznie szerszych zastosowaniach.

                Wszystko to sprawia, że obecnie istnieją najróżniejsze rodzaje porcelany. Materiał ten można grupować na podstawie szeregu różnych kryteriów. Popularny jest podział ze względu na kraj pochodzenia – tutaj iście legendarna jest oczywiście chińska porcelana. Wyroby porcelanowe z tego kraju trafiały do Europy już wiele wieków temu, i zawsze cieszyły się ogromnym uznaniem. Możemy również wziąć pod uwagę skład chemiczny: pod tym względem wyróżnia się porcelanę miękką i twardą.

                Porcelana ma znacznie więcej zastosowań, niż wydaje się na pierwszy rzut oka – z jednej strony kojarzy się z kruchą zastawą stołową, ale nie można zapominać o tym, że jednocześnie wykonuje się z niej na przykład implanty zębów. Z tego powodu same jej rodzaje odznaczają się dużym zróżnicowaniem, a poszczególne z nich mogą być tworzone z myślą o różnych zadaniach.